Home > OPEK 366A Multi >
OPEK366A Rib Tubular Circular Knitting Machine
Hefei Opek Machinery Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : OPEK
MOQ : 1 set
Model Number : 366A
Certification : CE
product type : 1X1 2X1 2X2 rib beanie/cuff
production capacity : 600sets/month
power(w) : 1.5KW
knitting style : Warp
Knitting Method : Double
Computerized : Yes
dimension(l*w*h) : 1080*680*1700mm
Warranty : 3 Years
Key Selling Points : Automatic
gauge : 7G-18G
knitting width : 9inch
machinery test report : Provided
video outgoing-inspection : Provided
core components : Motor, Gearbox
Product Name : high speed rib knitting machine
Alarm : Fully Auto Alarm
Control system : Fully Computerized control
Application : Scarf/winter hat/Beanie Knitting
Needles : 140-300 needles (customized available )
Cylinder Diameter : 5-12 INCH
Speed : 80RPM
Feeder : 4F-16F
Oiler : AUTO lubrication
Condition : New
Type : Circular
Marketing Type : Hot Product 2019
Warranty of core components : 1 Year
Weight : 450KG/600KG
Contact Now
Specification
OPEK high speed fully computerized rib knitting machine
Cylinder Size: 5' 7’ 8’ 9’ 10’11’ 12’ Inch R.P.M: 60-100Rpm/Min.
Needles: 140N-300N According to customer request Products: 1X1 2X1 2X2 and Tuck
Control System: Fully computer control system Motor: 1.5KW
Power : 110V/220V/380V 50/60Hz Gauge 7G-18G